Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dušičky nejsou Halloween!

2. 11. 2015 21:16:43
Druhého listopadu si připomínáme Památku zesnulých, podle římskokatolické církve Památku všech věrných zemřelých, lidově Dušičky.

HISTORIE

V dávných časech za dob Keltů připadal na noc přelomu října a listopadu konec keltského roku, neboli Samhain. Lidé věřili, že právě v tento den se stírají hranice mezi světem mrtvých a živých.

Odjakživa se křesťané snažili potlačit pohanství, nebo některé pohanské slavnosti “předělat” na své. Jinak tomu nebylo ani zde.
Benediktinský opat Odilo z Cluny (Francie) byl proti pohanství a jelikož chtěl utnout původní slavnost, zavedl roku 998 našeho letopočtu Památku všech věrných zemřelých.
Dušičky pochází od “duší”. Křesťané věří, že duše před tím, než přijde do nebe, projde očistcem. Hoří tu očistný oheň, ve kterém se čistí od svých hříchů, kterých se dopustily za svého života.
Určitě už každý někdy slyšel “Byl to očistec”, ve smyslu, že to nebylo jednoduché. Jednoduché to nemají ani zemřelí. Mezi takové prohřešky se počítá i pronesení božího jména, čili zaklení typu “Ježíši Kriste”,”Pane Bože” a podobně. Některé duše v očistci tedy setrvají velmi dlouho. Očistec se podobá spíše žaláři. Duše tu trpí vice, než na zemi.
Na tridentském koncilu v 16. století byla ustanovena možnost se modlitbou “přimluvit” a ušetřit tak utrpení svým blízkým v očistci.

Datum 2.listopadu byl ustálen ve 12. století a v tento den se slaví dodnes.
Ve třináctém století se tradice rozšířila i do západní církve, přibližně o sto let později dorazila až do Říma.

Roku 1748 potvrdil papežem Benedikt XIV., aby se o Dušičkách sloužily tři mše za zemřelé.

TRADICE

Přestože je svátek křesťanský, pohanské tradice a pověry i v současnosti přetrvávají.
Lidé očišťují zemřelým hroby, zdobí je květinami a věnci a zapalují svíčky.
Tyto věci mají poukázat na to, že smrtí a pohřbením život nekončí.
Květiny - Je dokázáno, že květiny mrtvým na hroby pokládali už v neolitu. Květiny by měly být živé jako symbol života.
Kromě Slovenska je Česká republika jediným místem na světe, kde se rozlišují sudé a liché počty květin. Pro živé je lichý počet, mrtvým pak náleží sudý. Sudé číslo je vysvětlováno jako smutek ze samoty a osamělost.
Bílé květiny se dávají mladým, svobodným lidem. Přesto by však každý kromě těchto pravidel, měl svým blízkým zemřelým věnovat takové, jaké měl rád za svého života.
Věnec - Věnec je vlastně kruh, tedy symbol nekonečna a věčnosti – věčného života. U nás se na hrobech objevil v 17. století. O dvě stě let později se začaly objevovat věnce s hlavou.
Svíčky, světlo, lucerny - Zapalování svíček, ať už na hrobech, či doma, opět pochází od Keltů a Slovanů. Jak už víme, oheň očišťuje a chrání před duchy. O Samhainu měly zapálené ohně, nebo vydlabané plody, uvnitř kterých, byly uhlíky, či svíčka, ukázat zemřelým cestu, aby nebloudili. V severních Čechách se těmto lucerničkám říká “bubáci”.
V Čechách se odjakživa věří, že v tento den vystoupí duše z očistce, aby si odpočinuly.
Hospodáři tedy lili do lamp místo oleje máslo, aby si zemřelí mohli ošetřit spálené rány, které utrpěli od očistného ohně.
Pokrmy - Večer se mělo vypít mléko,nebo se tím alespoň postříkat, aby se duše ochladily. I házení pokrmů do ohně mělo poukázat na očistu.
A když už jsme u jídla, peklo se čtyřhranné pečivo, samozřejmě zvané “Dušičky”. Bylo plněné povidly, nebo mákem. Rozdávaly se žebrákům, poutníkům, nebo zaměstnancům. Hospodyně většinou pekly dva druhy. Z bile mouky pro rodinu, z tmavé pro služebnictvo, čeládku a další pomocníky v domácnosti.
Ještě na počátku 20. století, tedy reativně nedávno, se v Jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. Dostávalo se právě toto pečivo. Od toho se uchytil název, který se vyskytoval především na Českokrumlovsku “Chodit po rohlících”.

POVĚSTI
V tuto noc se v kostelech koná noční mše pro mrtvé. Živí na ní nejsou zváni. Toto téma se objevuje v mnoha pověstech z pelhřimovska, I od jinud. Nejznámější pověst je zřejmě o Rožmbercích, kteří se probouzí a jednotlivě, tak jak zmřeli, odchází na mši do kostela, ve kterém se samo rozsvítí. Poslední kráčí Petr Vok v černých šatech. Mši slouží šedý mnich. Po skončení se všichni vrátí do hrobky, kde sedí a až do rána si povídají.
Existuje I spousta pověstí o průvodu mrtvých duší, většinou do kostela.

Povídá se, že v tento den v roce nás mohou naši zemřelí navštívit.

Ráno, když zazvoní zvony, musí se duše opět vrátit do očistce, nebo zpět, odkud přišli.

Pranostiky praví, že "Prší- li na dušičky, nebo je mlha, mrtví oplakávají své hříchy."

DUŠIČKY NEJSOU HALLOWEEN!
Pozastavuji se nad tím, jak jak většina Čechů odsuzuje církev a mluví o sobě jako o ateistech, co nebudou slavit náboženské svátky. Přesto, když přijde čas Dušiček, najednou obrátí, vychvalují všude "náš" svátek, namísto toho, aby slavili “americký” Halloween, nebo motá dohromady Dušičky a Svátek všech svatých.

Halloween vznikl “spojením” keltského Samhainu a křesťanského svátku Všech svatých. Nepochází z Ameriky, a nese v sobě mnohem vice z původní tradice, než křesťanské Dušičky, které přišly až o mnoho set let později.

Svátek Všech svatých oslavuje všechny mučedníky a světce. Jeho datum připadá na 1. listopadu. Nemá nic společného s Dušičkami.

Lidé by měli přestat nazývat Halloween “americkými Dušičkami”,celkově ho přestat
vnímat jako konkurenci Dušiček a zaměřit se na to, zda chtějí, či nechtějí v tento den uctít své blízké, které už tu nemohou být.
Nejde o žádnou soutěž.

Zdroje, odkazy:
Lidové tradice – Dagmar Šottnerová
Lexikon symbolů – Hans Biederman
http://www.rozhlas.cz/
http://www.ceske-tradice.cz/
http://www.pohreb.cz/
http://www.florea.cz/
http://www.tedeum.cz/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-dusicky/212562260400024/

Autor: Magdalena Havlíčková | pondělí 2.11.2015 21:16 | karma článku: 21.64 | přečteno: 1218x

Další články blogera

Magdalena Havlíčková

Knihy se nepálí!

„Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem.“ – Jan Amos Komenský

23.2.2017 v 15:01 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 2325 | Diskuse

Magdalena Havlíčková

Pátek 13.? Jděte si vsadit!

Nastane pátek 13. a lidé panikaří. Vždy si říkám, kolika z nich asi leží na srdci osud nebohých templářů, a kolik z nich si špatný den pouze vsugeruje, protože "se to prostě říká". Ale co z je pravda a co ne?

13.1.2017 v 11:52 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 467 | Diskuse

Magdalena Havlíčková

Svatý Valentýn jako novodobý americký svátek? Omyl!

Lidé většinou na tento "novodobý a americký" svátek nadávají a rovnou ho odsoudí. Věděli jste, ale že se slaví již tisíce let, že Valentýn skutečně žil, nebo, že největší část z jeho ostatků se nachází právě v Čechách?

14.2.2016 v 14:18 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 525 | Diskuse

Magdalena Havlíčková

Habří - Zřícenina kostela na zázračném místě

Kdysi tu stával kostel. Dnes však můžeme spatřit pouze jižní stranu lodi se třemi okny s lomenými oblouky. Ani to však neubírá místu na výjimečnosti. Spíše naopak.

5.1.2016 v 20:00 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 753 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Foo Fighters – Best Of You

Foo Fighters je americká rocková kapela, kterou v roce 1995 založili Dave Grohl, Nate Mendel, William Goldsmith a Pat Smear. Pojmenovali se podle výrazu z druhé světové války označující neidentifikovaný létající předmět.

27.6.2017 v 4:32 | Karma článku: 3.72 | Přečteno: 93 |

Eva Šamánková

Dlouhé noci v cizím světě

Mládí. Je krásné a opojné, nabízí bezpočet možností a otevřených dveří. Dospívání ale znamená i zmatek, tápání, hledání a nepočítaně různě hlubokých jizev...

26.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 107 | Diskuse

Karel Sýkora

Moudrý citát XCVIII.

Norbert Elias byl německý filosof a sociolog, jehož hlavní práce O procesu civilizace (Über den Proze der Zivilisation) se soustředila na vztah mezi mocí a chováním.

26.6.2017 v 10:23 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 146 |

Karel Sýkora

Evangelium rodu Abrahamova: Iluze nezralé lásky

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

26.6.2017 v 8:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 |

Stanislav Wiener

Muzikál Mýdlový princ - geniální, vtipný, nejlepší

Včera večer jsem měl příležitost zhlédnout muzikál Mýdlový princ, který jsem celé dva roky nechával tak nějak bez povšimnutí, protože jsem ho bral jen jako další muzikál v řadě. Bože, jak jsem se mýlil!!!

25.6.2017 v 12:32 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 684 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1097

O MNĚ:

Mám dvě koťata, neumím vařit a zajímám se o záhady, tajemno a historii.

 

O BLOGU:

Hrady, zámky, zaniklé obce, zničené kostely a další více, či méně známá  záhadná, tajemná, nebo něčím zajímavá místa,  která jsem navštívila a přijdou mi zajímavá.

Stejně tak tu můžete nalézt články o  svátcích a tradicích, pověstech , nebo legendách

 

NAJDEŠ NÁS I  NA FACEBOOKU:

 ZÁHADNÁ A TAJEMNÁ MÍSTA ČR
- oficiální fb stránka              

ZÁHADNÁ A TAJEMNÁ MÍSTA ČR 
- oficiální fb skupina (již je nás přes 10 000 členů)

                      

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.